ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

 

W ramach obchodów światowego Dnia Walki z AIDS młodzież klas 2c,3c,4c i 3a, w dniu 1 grudnia wzięła udział w konferencji dotyczącej zdrowia pod hasłem „Nauczmy się żyć bez ryzyka”, zorganizowanej w inicjatywy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (PPIS) w Zwoleniu w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych.

Światowy Dzień AIDS  to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. 

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny: Pani Magdalena Kaczmarek oraz Starosta Powiatu Zwoleńskiego: Pan Stefan Bernaciak.

W imieniu Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie w konferencji udział wzięły: Panie Roksana Kalinowska i Aleksandra Górska.

Organizatorami wydarzenia byli: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zwoleniu, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych w Zwoleniu: Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Rolniczycho-Technicznych, a także Komenda Powiatowa Policji w Zwoleniu oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu.

Młodzież z uwagą wysłuchała prezentacji przygotowanych przez poszczególnych prelegentów o następujących tytułach : „HIV/AIDS czy to nadal aktualny problem?”, „Choroby przenoszone drogą płciową”, „Narkotyki kradną życie”, „Zdrowie psychiczne”.

Na świecie żyje około 38 mln osób zakażonych wirusem HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zaraża się HIV a około 4,5 tys. umiera z tego powodu. Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń, podczas gdy w innych krajach (z wyjątkiem wschodniej Europy) liczby te sukcesywnie maleją. Niepokoi również fakt, że około 50 % zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium często pełnoobjawowego AIDS po 8-10 latach od zakażenia.

Pomimo tego, że 2022 r. jeszcze się nie skończył, to już można mówić o rekordowym wzroście zakażeń w Polsce. Od początku roku do 15 listopada 2022 r. przybyło 1998 nowych zakażeń a w ubiegłym roku w tym samym okresie zarejestrowano 973.

Młodzi ludzie często nie mają świadomości zakażenia wirusem HIV a życie seksualne zaczynają coraz wcześniej, często też sięgają po środki psychoaktywne. Mają utrudniony dostęp do testowania, często zaniedbywana jest edukacja dotycząca szerzenia się HIV i innych chorób przenoszonych  drogą płciową.

Jak wskazują badania naukowe profilaktyka pierwotna jest nadal jedynym skutecznym sposobem ograniczenia szerzenia się HIV – zarówno ta  skierowana do osób pojedynczych jak i całych grup. W związku z tym młodzi ludzie muszą zdobywać nową wiedzę, uczyć się podejmowana przemyślanych mądrych decyzji w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia.

W czasie konferencji podkreślano, że przed zakażeniem nie chroni wiek, wykształcenie czy wykonywany zawód, a grupą, która jest szczególnie narażona na zakażenie wirusem HIV jest młodzież.

Włączając się w obchody Światowego Dnia Walki z AIDS uczniowie naszej szkoły przygotowali także  plakaty poświęcony tej ważnej tematyce oraz wzięli udział w lekcji przygotowanej przez psychologa szkolnego, promującej wiedzę na temat HIV/AIDS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij, że nie jesteś robotem ;) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Do matury pozostało: 7 Dni 20 Godzin 16 Minut 12 Sekund