Biblioteka poleca

Jeśli przeczytaliście ciekawą książkę, którą chcielibyście polecić swoim Koleżankom i Kolegom, napiszcie recenzję lub zróbcie krótką prezentację albo nagrajcie filmik. Swoje prace przekażcie do naszej biblioteki. Po konsultacji z nauczycielem- bibliotekarzem zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły.

Tevis Walter – „Gambit Królowej” – literatura piękna

W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy i środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Małe zielone pigułki są podawane jej i innym maluchom, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój.
Obie obsesje będą towarzyszyć Beth, kiedy opuści dom dziecka, przeniesie się do rodziny adopcyjnej i spróbuje zbudować dla siebie nowe życie. Wspinając się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, będzie się równocześnie mierzyć z własnym pragnieniem samozniszczenia. Gambit królowej to przepiękna książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia.

                                                                                               KCL

Magda Knedler – „Położna z Auschwitz” – powieść historyczna

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej, która w piekle obozu koncentracyjnego ocaliła tysiące dzieci. Do Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez wody, podstawowych narzędzi medycznych i leków. Porody przyjmuje na piecu przykrytym starą derką. Wielokrotnie ryzykuje życie, przeciwstawiając się rozkazom bezwzględnego Josepha Mengele. Robi wszystko, by chronić dzieci przed okrutnymi eksperymentami. Wspiera młode matki, którym siłą odebrano niemowlęta i wysłano je do Rzeszy. Albo na śmierć… W Auschwitz nie była Stanisławą Leszczyńską. Była Mamą. Była nadzieją. „Położna z Auschwitz” to dramatyczna opowieść inspirowana bohaterskim losem Stanisławy Leszczyńskiej. Polska położna odebrała w Auschwitz ponad 3 000 porodów, podczas których nie umarło żadne dziecko, żadna kobieta.

                                                                                                  KCL

Sally Rooney – „Normalni ludzie” – literatura obyczajowa, romans

Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, w „Normalnych ludziach” opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa.
Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie.
Powieść „Normalni ludzie” nominowana była do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award w 2019 r. Ponadto stacja BBC ogłosiła, że historia Connella i Marianne zostanie przeniesiona na mały ekran, a adaptację wyreżyseruje Lenny Abrahamson.

Opis pochodzi od wydawcy.

Agnieszka Lingas – Łoniewska „Bez przebaczenia”

Opowieść o tym, jak stracić wszystko, by móc zacząć żyć od nowa. Agnieszka Lingas-Łoniewska znowu prowadzi czytelników przez niezwykły labirynt emocji.Ona – Paulina Litwiak – artystyczna dusza, niebieski ptak. Szczęśliwa, mimo braku ojca, bo ma cudowną matkę. Gdy w wyniku wypadku zostaje sierotą, trafia do domu, w którym panuje wojskowy dryl, do człowieka, który ją porzucił tuż po narodzeniu. Nierozumiana, niekochana, a na dodatek obwiniająca się o śmierć matki, wycofuje się w swój świat. On – Piotr Sadowski – przystojny, honorowy i poukładany. Matematyk zaczynający karierę wojskową w jednostce ojca Pauliny. Kochający i kochany syn. Gdy przypadkiem się spotykają, wydaje się, że są tak różni, że nic ich nie może połączyć. Miłość ma jednak inne plany, choć oboje nie ułatwiają jej działania. Bez przebaczenia to opowieść o tym, jak drobne niedomówienia mogą się zmienić w mur obojętności i nienawiści, rzucający cień na całe życie. O tym, jak trudno się odsłonić ze strachu przed odrzuceniem i brakiem akceptacji. I wreszcie o tym, że jedyną siłą ratującą ten świat jest miłość. Napięcie, wzruszenie, wstrzymywany oddech i ściskane kciuki – bohaterowie „Bez przebaczenia” wciągną Was w swój świat.

Opis pochodzi od wydawcy.

Agnieszka Lingas – Łoniewska „Bez pożegnania”

Powieść obyczajowa, która mówi o tym, jak uporać się z koszmarem i lękiem, by w końcu zacząć całkowicie normalne życie?

Jest kontynuacją znanej i lubianej powieści „Bez przebaczenia”. Czytelnicy mogą spotkać się z Pauliną i Piotrem, jednak na pierwszym planie znajdzie się tu Jacek Krall. Bohater ten jest żołnierzem. Niedawno powrócił do domu po misji w Afganistanie. Teraz pracuje, a zajmuje się nim Piotr Sadowski. Niestety, wciąż zmaga się z koszmarnymi obrazami, które powracają do niego z misji.

Z tego powodu coraz trudniej funkcjonować mu w społeczeństwie. Przebywanie w ekstremalnych warunkach, jakich doświadczył, wzbudza w nim lęk, a nad nim nie jest w stanie w żaden sposób zapanować. Mężczyzna jest wyczerpany i zupełnie nie wie, co będzie dalej. W końcu jednak uznaje, że sam sobie nie poradzi.

Terapeutka, która zajmuje się przypadkiem Jacka, Weronika, poniosła bardzo dotkliwą stratę, jednak by o niej nie myśleć, poświęca się pracy. Sęk w tym, że atrakcyjny żołnierz wzbudza w niej zaskakujące uczucia. Co przyniesie obojgu ta terapia? I kto komu tak naprawdę pomoże wyzdrowieć?

KCL

Margaret Rogerson -“Magia cierni”  – powieść fantasy,

Lektura porwie Cię w nurt nieprzewidzianych zdarzeń.

Czy magia może poważnie zaszkodzić światu, sprawiając, że już niebawem nadciągnie jego koniec?

“Magia cierni” to intrygująca powieść z gatunku fantasy, osadzona jest w magicznym świecie, w którym czarownicy skupiają w sobie całe zło. Główna bohaterka, Elisabeth, jest podrzutkiem wychowującym się w jednej spośród Wielkich Bibliotek Austermeer. Jako że wychowywała się w otoczeniu niezwykłych narzędzi magii zwanych grymuarami, zna ich potworną właściwość. Dziewczyna chciałaby stać się jednym spośród strażników, którzy pilnują królestwa, by nie dosięgła go zła moc. Pewnego dnia dochodzi do sabotażu, w wyniku którego jeden z grymuarów, ten najgroźniejszy, zostaje uwolniony. Co teraz czeka świat?
Elisabeth stara się za wszelką cenę uratować sytuację. Niestety, jednocześnie sama zostaje zamieszana w zbrodnię. Z tego też powodu zostaje zmuszona do opuszczenia domu i wyjazdu do stolicy, by tam zostać osądzoną. Jej jedyną nadzieją jest czarownik Nathaniel Thorn, będący jednocześnie największym wrogiem. Z każdym kolejnym dniem przekonuje się, że to, czego się nauczyła i w co wierzyła, niekoniecznie musi być prawdą. Czy uda jej się mimo wszystko ocalić świat?

KCL

Do matury pozostało: 48 Dni 4 Godzin 24 Minut 13 Sekund