Październik Miesiącem Biblioteki Szkolnej

27 października 2022r. w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych grupa uczniów z klasy 4b przygotowała głośne czytanie „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego. Dlaczego wybrali akurat tę powieść? Łucja, Wiola, Wiktoria i Bartek uczęszczają na lekcje języka rosyjskiego, na których poznają przedstawicieli kultury i sztuki rosyjskiej oraz ich twórczość.  Ponadto chcieli młodszym klasom przybliżyć powieść, która jest lekturą obowiązkową. Wybrali fragmenty mówiące o tym, jakie były motywy popełnienia zbrodni przez głównego bohatera, ukazali jego wewnętrze rozterki i przemianę duchową.

Klasy IIa i IIb z zainteresowaniem wysłuchały czytaną powieść, zaintrygowani losami Raskolnikowa z pewnością po nią sięgną.

Marta Pawlik

Dnia 26 października 2022 grupa uczniów z klasy Ic udała się do Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, gdzie zostali zapoznani  z  możliwością korzystania z jej zasobów. Uczniowie uczestniczyli także w lekcji na temat netykiety. Pani Marta Nachyła – pracownik biblioteki w ciekawy sposób opowiadała, jak należy właściwie zachowywać się korzystając z Internetu. Wspominała nie tylko o zasadach internetowego savoir vivre-u ale także o bezpieczeństwie w sieci.  Uczniowie chociaż zmęczeni (była to ich ostatnia godzina ;)) aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

Marta Pawlik 

W październiku 2021 obchodziliśmy  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji nasza biblioteka podjęła  działania mające na celu:

  • promocję biblioteki szkolnej,
  • zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych,
  • propagowanie zainteresowania książką,
  • rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej,
  • podnoszenie poziomu czytelnictwa,
  • integrację środowiska szkolnego, promowanie pracy grupowej.

1. Zamieściliśmy w szkole informacje o święcie biblioteki.

2. Przygotowaliśmy wystawkę promującą twórczość pisarzy: K. K. Baczyńskiego, C.K. Norwida, T. Różewicza, S. Lema, a także przybliżyliśmy postać kardynała S. Wyszyńskiego (Patroni Roku 2021). Wykonaliśmy gazetki ścienne poświęcone Patronom Roku 2021.

3. Zorganizowaliśmy spotkanie Klubu Czytających i Dyskutujących Licealistów, na którym czytaliśmy poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

4. Klasy I uczestniczyły w lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu.

5. Współorganizowaliśmy spotkanie uczniów klas humanistycznych z Panem Bartłomiejem Pietrzykiem, instruktorem teatralnym w Domu Kultury w Zwoleniu.