Poznaj Polskę – wycieczka do Oświęcimia, Wadowic i Krakowa

W dniach 12-14 czerwca odbyła się kolejna wycieczka naszej młodzieży w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” dofinansowana z budżetu państwa.

W ramach programu Poznaj Polskę odwiedziliśmy następujące miejsca:

Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau

Wadowice – miasteczko rozsławione przez postać Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II

Kraków – Bazylika Mariacka

Kraków – sukiennice i wieża ratuszowa

Kraków – Bazylika Franciszkanów

Kraków – Collegium Medicum i muzeum – Pałac Biskupa Erazma Ciołka

Kraków – Wawel

Pozostałe zdjęcia

W ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie klas 1B (3 osoby),, 2A (15 osób), 2B (10 osób),, 2C (14 osób), LO w Zwoleniu dniach 12.06 – 14.06.2023 r. uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Oświęcimia, Wadowic, i Krakowa. Celem programu jest poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego.

W ramach wycieczki zrealizowano obowiązkową liczbę punktów edukacyjnych dla wycieczki 3 – dniowej. Ostateczna liczba uczestników wynosiła 42 uczniów i 4 opiekunów (trzy osoby zrezygnowały z powodów osobistych. Ze względu na brak biletów nie zrealizowano punktów: Żywe Muzeum Obwarzanka (w zamian wejście do Katedry Wawelskiej) oraz Dom Jana Matejki (w zamian Muzeum Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Dzień I – Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwiedzanie z przewodnikiem obozu w Auschwitz oraz Birkenau – miejsc, które stały się symbolem Holokaustu europejskich Żydów i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych. Obejrzeliśmy m. in. Bramę z napisem „Arbeit macht frei”, cele i baraki więzienne, plac apelowy, miejsce selekcji przywiezionych do obozu ludzi, zbiór fotografii wykonanych na terenie obozu przez Niemców i nielegalnie zrobionych przez więźniów oraz zbiór rzeczy odebranych więźniom. Miejsca te budzą grozę i na zawsze zostaną w pamięci zwiedzających.

Dzień II – Wycieczka wspomnień kolejką wadowicką śladami Ojca Św. Jana Pawła II – Szlak Karola Wojtyły. Wycieczka kolejką wadowicką, która mija 13 najważniejszych miejsc/obiektów związanych z życiem Karola Wojtyły (Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II; Muzeum Miejskie; Bazylika Mniejsza p.w. Ofiarowania NMP; Dom Katolicki; Magistrat – dawna szkoła powszechna; Rynek – Plac Jana Pawła II; Dawna Cukiernia K. Hagenhubera; Liceum Ogólnokształcące – dawne gimnazjum; Klasztor o.o. Karmelitów Bosych – Sanktuarium Św. Józefa; Kościół p.w. św. Piotra Apostoła; Koszary 12 Pułku Piechoty; Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek; Dawny budynek TG Sokół; Planty). Podczas wycieczki przewodnik opowiada o miejscach/obiektach związanych z życiem Karola Wojtyły. W czasie przejazdu usłyszymy ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barka” oraz piosenkę dla dzieci zespołu Arka Noego „Święty uśmiechnięty. Wycieczka ta to idealny sposób na zapoznanie się z ważniejszymi miejscami w Wadowicach, które odegrały w życiu Ojca Świętego ogromną rolę, jest ciekawym rozwiązaniem na upamiętnienie historii życia Jana Pawła II.
To połączenie edukacji i przyjemności.

Dzień III – zwiedzanie Krakowa.
Muzeum Wydziału Lekarskiego UJ szczyci się najstarszą metryką wśród muzeów poświęconych naukom medycznym w Polsce i pozostaje jednym najstarszych muzeów medycznych w Europie. Powstało ono dzięki marzeniu, wizji i determinacji Walerego Jaworskiego (1849-1924), profesora chorób wewnętrznych, który potrafił dostrzec wartość w podtrzymaniu pamięci i wiedzy o minionych pokoleniach lekarzy. Jego inicjatywie zawdzięczamy fakt, że dnia 27 kwietnia 1900 roku na posiedzeniu Wydziału Lekarskiego UJ podjęto uchwałę o powstaniu „Muzeum Historycznego dla Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego”. W muzeum można obejrzeć zbiory starodruków, rękopisów, dokumenty, medale, odlewy gipsowe, modele gipsowe, narzędzia i portrety. Wszystkie eksponaty pokazują dawną medycynę i dzięki temu możemy sobie uzmysłowić jej wielki rozwój. Zwiedzaliśmy też Zamek Królewski na Wawelu, gdzie mogliśmy wejść na wieżę Zygmuntowską i do Muzeum Katedralnego. Zwiedziliśmy Katedrę Wawelską, gdzie weszliśmy do krypt, gdzie są pochowani nasi wielcy przywódcy – marszałek Józef Piłsudski oraz pochowani na Wawelu w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią. Znajdziemy tutaj sarkofagi naszych wieszczów Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Oczywiście Kaplica Zygmuntowska i sam dzwon zrobił na nas olbrzymie wrażenie. Niezapomniane wrażenie wywarły na uczniach groby Królów Polskich i wielkich Polaków znajdujące się w Katedrze na Wawelu oraz dziedziniec.

Współczesne Sukiennice można z grubsza podzielić na trzy sekcje: parter, piętro i podziemia. Parter to naturalnie królestwo pamiątek i handlu ukierunkowanego głównie na potrzeby turystów. Na piętrze możemy zwiedzić galerię malarstwa i rzeźby polskiej XIX wieku. Jest to historycznie pierwszy na ziemiach polskich budynek Muzeum Narodowego (1879 r.). Można tu oglądać m.in. monumentalne malarstwo Jana Matejki. W 2010 r. galeria została ponownie udostępniona po 4 latach remontu. A podziemia to przesławne już muzeum — oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zwane podziemiami Rynku.

Dzięki tej wycieczce uczniowie mogli w atrakcyjny sposób poznać tradycje, zabytki kultury i historii Polski. To był naprawdę wspaniały czas, który tam spędziliśmy. Wszyscy byli zadowoleni z naszego wspólnego wyjazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij, że nie jesteś robotem ;) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Do matury pozostało: 1 Dni 23 Godzin 34 Minut 55 Sekund