Poznaj Polskę – wycieczka do Trójmiasta i Malborka

W dniach 5-7 czerwca odbyła się wycieczka naszej młodzieży do Trójmiasta, dofinansowana z budżetu państwa w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

W ramach programu Poznaj Polskę odwiedziliśmy następujące miejsca:

Muzeum Zamkowe w Malborku

Gdańsk – Oliwa – zespół pocystersko-katedralny

Gdańsk – miasto w zasięgu obwarowań XVII w.

Stocznia Gdańska, miejsce narodzin Solidarności

Pole Bitwy na Westerplatte

ORP Dar Pomorza, Oddział Narodowego Muzeum Morskiego

Zachwycająca aura pogodowa, pełna słońca i przejrzystego nieba sprawiła, że zwiedzanie zaplanowanych punktów było jeszcze większą przyjemnością niż to zazwyczaj bywa. 

Pierwszy punkt programu to zamek w Malborku, położony na prawym brzegu Nogatu, wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki.  Muzeum Zamkowe w Malborku rozpoczęło działalność dnia 1 stycznia 1961 roku. Jego główną siedzibą jest pokrzyżacki zamek w Malborku, w 1997 r. wpisany na  Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Młodzież poznała historię zamku aż do stworzenia nowoczesnej instytucji edukacyjno-badawczej, opowiedzianej przez muzealnego przewodnika. Zamek jest dziś siedzibą żywego ośrodka muzealnego, ściągającego każdego roku ponad pół milionową rzeszę turystów z całego świata. Jest miejscem spotkań ludzi nauki i kultury, dziennikarzy i polityków, jest plenerem nowo powstających filmów i odbywających się często koncertów.

            Po wielogodzinnej podróży autokarem i zwiedzaniu Malborka dotarliśmy do miejsca noclegowego w Rumii, gdzie po kolacji zwiedziliśmy miejscowe miasteczko. 

            Drugi dzień to zwiedzanie Gdańska- miasta w zasięgu obwarowań XVII w., Stoczni Gdańskiej i Oliwy – dzielnicy Gdańska oraz pola bitwy  Westerplatte. 

            W katedrze oliwskiej najsłynniejszym elementem wyposażenia są organy, które podobnie jak ambona i rokokowy wystrój kaplicy oraz fasady zachodniej zostały ufundowane przez wieloletniego opata zakonu- Jacka Rybińskiego. Podczas pobytu wysłuchaliśmy prezentacji trzech instrumentów słynnych organów wielkich, organów w transepcie oraz pozytywu – niewielkiego instrumentu w łuku nawy bocznej. Możliwości tych instrumentów, połączonych wspólnym stołem gry, mogliśmy podziwiać w trakcie 20 minutowego koncertu. Tuż obok archikatedry znajduje się Pałac Opatów, wokół którego założono park. W rezydencji gościł niegdyś król Zygmunt III Waza, a także królowa Maria Ludwika podczas swojej podróży na spotkanie z małżonkiem, Władysławem IV.

            Podczas spaceru mieliśmy okazję zanurzyć się w klimat niepowtarzalnej historii miasta Gdańsk, który rozpoczęliśmy od zwiedzania jedynej ulicy na wodzie, powstałej z przedłużenia pomostów przy bramach wodnych nad Motławą- Długim Pobrzeżu. Podziwialiśmy także ceglaną świątynię w Europie- Bazylikę Mariacką, a w niej zabytki m.in. słynny zegar astronomiczny, ołtarz główny, figura Pięknej Madonny oraz kopia obrazu “Sąd Ostateczny”. Następnie Droga Królewska oraz Długi Targ, gdzie podziwialiśmy okazałe budowle , takie jak Zielona Brama, Złota Kamienica, Ratusz, fontanna Neptuna i Dwór Artusa.  Spacer był także okazją do podziwiania i zakupu pięknej biżuterii z bursztynu, wydobywanego z Bałtyku.

            Kolejny punkt programu to lekcja współczesnej historii o Stoczni Gdańskiej- miejsca narodzin Solidarności. Zabytkowy zespół przestrzenny ma wybitne znaczenie dla historii Polski, Europy
i świata.  Jest symbolem Solidarności, pokojowego ruchu walczącego o wolność i demokrację oraz procesu jednoczenia Europy. Przestrzeń placu oraz towarzyszące obiekty stanowią świadectwo wydarzeń związanych z procesem wyzwalania się naszego kraju z okowów komunizmu i walki
o demokrację. Kluczową dla tego miejsca jest bardzo wysoka wartość historyczna i symboliczna. Dodatkowo znaczenie miejsca podnosi duża wartość przestrzenna kompozycji placu, a także artystyczna obejmująca rozwiązania plastyczne Pomnika Poległych Stoczniowców Grudnia‘70 oraz towarzyszących elementów.

            Drugi dzień zwiedzania zakończyliśmy ciszą skupienia przy pomniku Obrońców Wybrzeża. Pośród wielu znanych miejsc bitewnych z okresu II wojny Światowej na obszarze Polski jedynie Westerplatte zachowało swoją oryginalną nazwę. Nawet komuniści, których przecież
o przedwrześniowe sentymenty posądzać raczej nie można, nie odważyli się jej spolszczyć, a tym samym zniszczyć symbol męstwa, którym obrona półwyspu była od samego początku.   Westerplatte
to nie jest zwykłe pole bitewne. To symbol odwagi, honoru, odpowiedzialności i bohaterstwa, a także bólu, cierpień i zwątpienia, oraz trwania na posterunku. Niezwykle istotne zatem jest pokazanie szczególnie młodemu pokoleniu sensu tego wysiłku, by pamięć o wielkim dziele Westerplatczyków nigdy nie zginęła.

            Klimat morski sprawił, że młodzież nie czuła zmęczenia, dlatego drugi dzień wycieczki zakończyliśmy pobytem na plaży w Westerplatte, gdzie mogliśmy podziwiać spokojne tego dnia morze i zbierać muszelki.

            Ostatni dzień to zwiedzanie Gdyni- Statek-muzeum „Dar Pomorza” który cumuje przy nabrzeżu przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, który oddaje atmosferę i klimat życia na morzu.  Żaglowiec z 1909 został zbudowany w Hamburgu na potrzeby szkoły morskiej. Do Gdyni przybył w 1930 roku, po zakupie ze składek społeczeństwa. Od tego czasu jest jednym z najpiękniejszych trójmiejskich symboli.

Jako trzy masztowy statek szkolny gdyńskiej Państwowej Szkoły Morskiej (d. Akademia Morska) od 1930 roku pływał pod polską banderą. Odbył ponad sto podróży i wyszkolił ponad 13 tysięcy uczniów i studentów.

Zwiedzanie zaczyna się od zejścia schodkami na międzypokład to było miejsce do spania i nauki dla kursantów w czasie rejsu. Dziś znajdują się tu plansze z historią Daru Pomorza, w gablocie prezentowana jest uroczysta bandera. Pozostałością szkolną są stoły i ławki do nauki, metalowe „szafy” na ubrania i rzeczy osobiste oraz koje do spania.

Dalej trasa prowadzi przez maszynownię z 6 cylindrowym silnikiem, kontynuujemy do magazynu żagli. Prywatne pomieszczenia oficerskie i salon komendanta z pamiątkami od wizytujących gości robią wrażenie na zwiedzających. Wychodząc na pokład mijamy stanowiska sterowe, kabinę radiowa i nawigacyjna. Chodząc po pokładzie widać 42 metrowe maszty. 

Ostatni punkt programu to Akwarium Gdyńskie, które jest niezwykłym miejscem w centrum miasta i nie sposób byłoby go pominąć.  Przeróżne gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu to tylko część wystawy. Do największych należy rafa koralowa, która zachwyca feerią barw i bogactwem kształtów jej mieszkańców – intrygujących bezkręgowców morskich jak strzykwy, rozgwiazdy czy jeżowce oraz ryb rafowych – skrzydlic, muren, błazenków, pławikoników i wielu, wielu innych.

Niezwykłe poruszenie wśród zwiedzających wywołały także rekiny, węgorze elektryczne, najmniejszy krokodyl świata – krokodyl krótkopyski oraz zaskakujące umiejętnością kamuflażu „ryby kamienie”, czyli szkaradnice.

Ostatni przystanek na plaży w Gdyni i powrót do domu, tym akcentem zakończyliśmy wycieczkę do Trójmiasta.

Dziękujemy za współpracę Biuro Podróży „Adalbert”.

Ilona Ciecieląg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij, że nie jesteś robotem ;) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Do wakacji pozostało: 41 Dni 1 Godzin 30 Minut 51 Sekund