Wycieczka „Podróże z klasą”

W ramach programu „Podróże z klasą” uczniowie klas 2a (11 osób), 2b (19 osób), 2c (15 osób) LO w Zwoleniu dniach 11.09 – 13.09.2024 r. uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Oświęcimia, Pszczyny i Krakowa.

Grupa miała do zrealizowania obowiązkowe punkty edukacyjne, ale nie zabrakło czasu na inne atrakcje (m.in. kąpiel w basenie, ognisko, tańce na trawie, dłuuugie nocne rozmowy).

W skrócie program wyglądał tak:

Dzień I –Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Zwiedzanie obozu w Auschwitz oraz Birkenau – miejsc, które stały się symbolem Holokaustu europejskich Żydów i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach. Uczniowie obejrzeli m. in. bramę z napisem „Arbeit macht frei”, cele i baraki więzienne, plac apelowy, miejsce selekcji przywiezionych do obozu ludzi, zbiór fotografii wykonanych na terenie obozu przez Niemców i nielegalnie zrobionych przez więźniów oraz zbiór rzeczy odebranych więźniom. Miejsca te budzą grozę i na zawsze zostaną w pamięci zwiedzających.

Dzień II –  Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Pszczynie w formie zajęć edukacyjnych.  Uczniowie podziwiali historyzującą rezydencję magnacką i założenia ogrodowo-krajobrazowe oraz wykonywali zadania i rozwiązywali zagadki związane z tym miejscem, np. analizowanie fragmentów pamiętnika księżnej Daisy, odczytywanie symboliki elementów wyposażenia pałacu.

Dzień III – zwiedzanie Krakowa

Wizyta w Krakowie obejmowała zwiedzanie Muzeum Katedralnego ( regalia polskie, wyroby rzemiosła artystycznego, tkaniny, obrazy i rzeźby pochodzące z fundacji królewskich, biskupich i szlacheckich, należące do najcenniejszych pamiątek Narodu Polskiego) i   Katedry Wawelskiej (m.in. sarkofagi polskich monarchów z wyrzeźbionymi postaciami zmarłych, wejście na Wieżę Zygmuntowską, zwiedzanie  Bazyliki Franciszkanów (m.in. barwne witraże oraz zdobiące mury polichromie projektu Stanisława Wyspiańskiego)  i Muzeum Narodowego w Sukiennicach (wystawa XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby), podziwianie historycznego zespołu miasta.

Dzięki tej wycieczce uczniowie mogli w atrakcyjny sposób poznać tradycje, zabytki kultury i historii Polski. Wyjazd sprzyjał też integracji grupy.