MINDFUL EATS HAPPY FEELS

ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z CIAŁEM I POPRAW RELACJE Z JEDZENIEM

Projekt realizowany przez Fundację Studio Figura

25 marca uczennice klasy 3c uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez psychologa szkolnego Ilonę Ciecieląg przy współpracy z Fundacją Studio Figura.

Celem warsztatów była profilaktyka otyłości i zaburzeń odżywiania oraz wsparcie nastolatek w nauce zdrowej relacji z jedzeniem.

Fundacja Studio Figura prowadzi działalność na rzecz walki z otyłością wśród dzieci i młodzieży.

Otyłość została uznana za chorobę i wpisano ją na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (w klasyfikacji ICD‑10). Specjaliści przypominają o rosnącym poziomie otyłości zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazał, że nadwagę i otyłość odnotowano u 32% polskich dzieci w wieku 7-9 lat. Jest to 8 miejsce wśród badanych krajów w Europie.

W ramach warsztatów uczennice zapoznały się z  takimi zagadnieniami jak: obliczanie wartości naszej podstawowej przemiany materii,  obliczanie współczynnika aktywności fizycznej,  całkowitej przemiany materii. Zostały omówione źródła makroskładników w diecie oraz ich znaczenie w odżywianiu.  Ważnym elementem była część związana z zasadą 80 na 20, gdzie 80% naszego żywienia stanowią produkty jak najmniej przetworzone, a 20% naszego żywienia stanowią produkty rekreacyjne. Druga część warsztatów poświęcona była relacji z ciałem, akceptacji siebie. Body positive i body shaming to ważne pojęcia które zostały omówione podczas spotkania.

Bardzo dziękujemy Fundacji Studio Figura za przygotowane warsztaty i opracowane materiały dydaktyczne, które zostały wykorzystane podczas zajęć.

Ilona Ciecieląg