WYCIECZKA DO: KOZŁÓWKA-MAJDANEK-LUBLIN 08.11.2022

W dniu wczorajszym 08.11.2022r. odbyła się wycieczka edukacyjna dofinansowana z budżetu państwa w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, do: Kozłówka- Majdanek- Lublin, w której brała udział młodzież klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu.

Pierwszy punkt programu to: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, oaza spokoju i  piękna, z urzekającą zielenią na zewnątrz,  jedynego na Lubelszczyźnie muzeum – rezydencji, które mieści się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym, należącym do rodzin Bielińskich i Zamoyskich. Jest to najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie z tak autentycznym, niemal kompletnym wyposażeniem.  Tam młodzież mogła podziwiać piękno Kaplicy wzniesionej w latach 1903-1909, wzorowanej na kaplicy królewskiej w Wersalu, skąd skopiowano sztukaterie, kolumnadę, ołtarz i prospekt organowy oraz pałac wzniesiony około 1742 roku dla rodziny Bielińskich według projektu Józefa Fontany. W roku 1799 stał się własnością rodziny Zamoyskich. Przebudowany przez Konstantego Zamoyskiego w latach 1897–1914. We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa.

Podczas pobytu w Kozłówce nie zabrakło także spaceru po parku,  któremu sprzyjała piękna słoneczna aura. Pałac otrzymał złoty medal  Ministra Kultury i Sztuki za zasługi w ochronie i pielęgnacji zabytkowych założeń ogrodowych (rok 1987) oraz złoty medal w konkursie MKiDN „Na najlepsze prace z zakresu ochrony zabytkowych założeń ogrodowych” (rok 1999).

Zrelaksowani i pełni spokoju wyruszyliśmy do Majdanka – niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie. W pamięci uczestników już na zawsze pozostanie hasło: „ Los nasz dla Was przestrogą”.

Obóz powstał na mocy decyzji Heinricha Himmlera. Podczas wizyty w Lublinie w lipcu 1941 r., powierzył on dowódcy SS i policji w dystrykcie lubelskim Odilowi Globocnikowi zadanie zbudowania obozu „dla 25-50 tysięcy więźniów, którzy byliby wykorzystywani w warsztatach oraz na budowach SS i policji”. Mieli oni stanowić darmową siłę roboczą dla realizacji planów rozbudowy III Rzeszy. Obóz, usytuowany na południowo-wschodnich obrzeżach Lublina, przy drodze wiodącej do Zamościa i Lwowa, zajmował powierzchnię 270 ha. Składał się z trzech sektorów: segmentu SS, kompleksu gospodarczego oraz części więźniarskiej (Schutzhaftlager), którą tworzyło pięć tzw. pól z drewnianymi barakami mieszkalnymi. Prymitywne, przepełnione, niedbale sklecone, przez dłuższy okres funkcjonowania obozu pozbawione podstawowych urządzeń sanitarnych, tragicznie wpływały na panującą w obozie śmiertelność. Sytuację pogarszał chroniczny brak wody, żywności, odzieży i lekarstw. Majdanek funkcjonował od października 1941 r. do lipca 1944 r.. Początkowo osadzano tu jedynie mężczyzn, w tym od stycznia 1943 r. polskich więźniów politycznych. Od października 1942 r. na jednym z pól zaczął funkcjonować obóz dla kobiet. Chociaż nigdy nie zrealizowano projektu utworzenia na Majdanku pola dziecięcego, w KL Lublin przebywały także dzieci żydowskie, białoruskie i polskie. Na terenie KL Lublin od maja 1943 r. istniał również lazaret dla sowieckich inwalidów wojennych. 

Pełni wzruszeń i refleksji  wyruszyliśmy do ostatniego punktu programu – Archikatedry Lubelskiej, gdzie zwiedziliśmy zakrystie akustyczną,  skarbiec i prezbiterium. Całą drogę umilił spacer Starym Miastem w Lublinie. Niezwykle piękne i wyjątkowe miejsca, ponieważ to co oglądaliśmy teraz nie jest wytworem powojennych architektów, którzy planowali na nowo wiele polskich miast po zakończeniu II wojny światowej na skutek ogromnych zniszczeń a czasem nawet całkowitych. Lublin na szczęście nie ucierpiał podczas ostatniej wojny i wiele budynków przetrwało ten okres w niezmienionej formie.

Nasze zmęczenie udało się złagodzić pysznym posiłkiem, który czekał na nas w Pyzatej Chacie, restauracji na rynku w Lublinie. 

Bardzo dziękujemy za współpracę z biurem podróży Adalbert.

Ilona Ciecieląg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij, że nie jesteś robotem ;) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Do matury pozostało: 1 Dni 9 Godzin 55 Minut 29 Sekund