1 marca w Polsce po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Jest to święto i zarazem wspomnienie tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zrezygnowali z walki o wolną Polskę i nie poddali się nowemu oprawcy – Związkowi Radzieckiemu i ideologii komunistycznej. Ich upór, wola walki, wiara w wolną ojczyznę miały sens nie tylko dla nas Polaków, ale i dla całego zniewolonego przez Sowietów regionu Europy Środkowo – Wschodniej.
Aby zachęcić młodzież do refleksji i przypomnienia sobie tego zagadnienia w tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną i naukę zdalną, proponujemy szereg inicjatyw, które mogą być realizowane bez wychodzenia z domu.
Jedną z form uczczenia przez naszą społeczność szkolną Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz oddania hołdu tym, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej, będzie wysłuchanie przez uczniów wszystkich klas transmisji Koncertu „Młodzi Niezłomnym”, który został zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polskim Radiem. Oprawę artystyczną widowiska zapewnił zespół SOUL Sanok. Chcemy, aby ta nietypowa lekcja historii była dla naszych licealistów okazją do refleksji nad tym, czym jest poświęcenie i jaka jest cena wolności.
Zachęcamy wszystkich do obejrzenia krótkiego filmu „Tajemnice historii – Żołnierze wyklęci”:
Polecamy także materiały edukacyjne przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej, w tym – Wirtualną paczkę edukacyjną związana z historią żołnierzy podziemia niepodległościowego, która jest dostępna na stronie
Można w niej znaleźć liczne artykuły, filmy, materiały wideo oraz niezwykle ciekawy materiał graficzny– wystawę „Żołnierze Wyklęci – Podziemie Niepodległościowe 1944 – 1963” .
Serdecznie polecamy.
Aneta Rozwadowska, Bogdan Bernat