Zakończenie roku szkolnego klas trzecich

24 kwietnia, w piątek pożegnaliśmy absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. Było to ostatnie spotkanie w takim gronie obfitujące we wzruszenia. Tę ważną w życiu szkoły uroczystość zaszczycili zaproszeni goście: Pan Starosta Powiatu Zwoleńskiego Waldemar Urbański wraz z Wicestarostą Panem Arkadiuszem Sulimą, Pani Burmistrz Bogusława Jaworska razem ze swoim Zastępcą Panem  Włodzimierzem Kabusem, a także Pan Jerzy Sowula i rodzice trzecioklasistów.

Uroczystość ta od samego początku miała specyficzny charakter – wszyscy z nostalgią i pewnego rodzaju smutkiem wspominaliśmy te trzy lata, które minęły zbyt szybko. Głos zabrała Pani Dyrektor Honorata Dziwisz, która swym przemówieniem udowodniła, że tegorocznych Absolwentów Liceum nie da się opisać „schematycznie”–  posługując się terminologią zaczerpniętą z powieści Witolda Gombrowicza pt „Ferdydurke” nie da się ich „wepchnąć” w Formę obecnego pokolenia – każdy jest inny na swój własny, indywidualny sposób. Następnie swe przemówienie wygłosił Pan Starosta Waldemar Urbański, życząc powodzenia w dorosłym życiu oraz na maturze, podobnie jak Pani Dyrektor podkreślił wyjątkowość szkoły i Absolwentów. Głos zabrała również Pani Burmistrz Bogusława Jaworska, wyrażając nadzieję, że pozostaną oni ludźmi z takimi cechami, jakie „zaszczepił” w nich pobyt w Liceum. W imieniu rodziców głos zabrała Pani Małgorzata Kutyła, która podziękowała Pani Dyrektor za wprowadzenie naszej szkoły w XXI wiek.

Trzyletni pobyt w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu obfitował w sukcesy. Pierwsze miejsce spośród trzecich klas zajęła klasa IIIa, uzyskując średnią ocen z trzech lat 4,05. Z kolei pierwsze miejsce, jeśli chodzi o sprawowanie zajęła klasa IIId.  Kilkadziesiąt listów gratulacyjnych dla rodziców, kilkadziesiąt nagród za wyniki w nauce, za sukcesy w konkursie matematycznym ( I miejsce w Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym zdobyte przez uczniów z  klasy IIIa), konkursie języka polskiego ( III miejsce w Międzypowiatowym Konkursie Wiedzy o Młodej Polsce osiągnięte przez uczniów z klasy IIId  ), a także za wysokie osiągnięcia sportowe. Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali uczniowie klasy IIIa oraz IIId.  Z pewnością jest to piękne podsumowanie całego trzyletniego pobytu w Liceum.

Najważniejszą rzeczą nie są jednak wybitne osiągnięcia absolwentów, tylko fakt, że pozostali po sobie coś więcej, namacalny ślad swojego pobytu. Przede wszystkim ciepłe wspomnienia, a także głębokie przeświadczenie, że wychowaliśmy porządnych ludzi – wrażliwych i otwartych na świat, z których  jesteśmy i będziemy dumni.

M.W.

Pragnę jeszcze przekazać parę słów, jako tegoroczny Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu.

Wśród nas – Absolwentów – pożegnanie z tą szkołą wzbudziło smutek. Ktoś kiedyś powiedział, że „ (…) w Liceum przeżywa się najpiękniejsze chwile oraz zdobywa przyjaciół na całe życie(…)”. W pełni zgadzam się z tymi słowami, być może właśnie dlatego tak bardzo przeżywaliśmy tę uroczystość. Z jednej strony nie mogliśmy się doczekać, by rozpocząć nową, nieznaną jeszcze „podróż”, ale naznaczone to było już wspomnianym smutkiem – ciężko jest opuścić miejsce, w którym każdy z nas czuł, że jest jednostką ważną, stawianą na równi z innymi, traktowaną w podobny sposób, lecz każdy inaczej. Oprócz Pani Dyrektor i władz samorządowych głos zabrała przedstawicielka klas II – Sandra Korycka – która w swym przemówieniu podziękowała nam za naszą obecność i działalność w szkole. Otrzymaliśmy symboliczne upominki, których zadaniem jest przyniesienie szczęścia podczas matury – porcelanowe słoniki. Jesteśmy pewni, że z takim wsparciem oraz wiarą w nas, zdanie matury jest jedynie kwestią formalną.

W Polsce istnieje wiele szkół średnich o różnych profilach, różnych specjalizacjach. Oczywiście jest to moje subiektywne zdanie, jednak w całym kraju na próżno można szukać drugiego takiego liceum. Jakim jest właśnie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. Jeśli szukasz szkoły, która wspiera każdą jednostkę w każdy możliwy sposób, w której otrzymasz coś więcej niż tylko „wiedzę”, ale poznasz co oznacza „dorosłość”, a także chcesz poznać choćby częściowe pytanie „Czym jest życie?” z pewnością powinieneś/powinnaś wybrać właśnie tę szkołę.

Czy ja jestem w pełni usatysfakcjonowany pobytem w tej szkole? Jeśli uważnie przeczytacie tę notkę, powinniście się domyślić.

K.G.