Wycieczka Toruń – Biskupin

W dniach 30.09-01.10. 2024 r. grupa 46 uczniów i 4 opiekunów naszego liceum uczestniczyła w dwudniowej wycieczce: Biskupin  – Toruń zrealizowanej w ramach przedsięwzięcia  MEN „Podróże z klasą”.  Celem programu było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego młodzieży poprzez umożliwienie jej poznawania tradycji,  kultury oraz osiągnięć polskiej nauki.

Wycieczkę po województwie kujawsko – pomorskim rozpoczęliśmy od zwiedzania  Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, które jest częścią Szlaku Piastowskiego. To właśnie przez Wielkopolskę i Kujawy przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków, wiodący do miejsc związanych z okresem tworzenia państwowości polskiej i okresem piastowskim. Szlak Piastowski można zwiedzać na wiele sposobów i nie uda się go zobaczyć w całości w ciągu jednodniowej wycieczki.

Młodzież naszej szkoły zwiedziła osadę w Biskupinie, która powstała ok. 2700 lat temu w okresie kultury łużyckiej. Obecnie w skansenie można obejrzeć wnętrza trzech zrekonstruowanych chat oraz sprzęty jakimi posługiwali się mieszkańcy osady. Oprócz zrekonstruowanych zabudowań znajduje się tu wystawa muzealna pt. „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim”, a także XIX-wieczna zagroda pałucka.

Zwiedzanie skansenu archeologicznego w Biskupinie  było obowiązkowym punktem edukacyjnym  zrealizowanym w ramach programu ,,Podróże z klasą’’

Drugi dzień wycieczki spędziliśmy w Toruniu. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Popularyzacji Kosmosu gdzie mogliśmy obejrzeć seans astronomiczny pt. ,,Makrokosmos’’. Uczniowie naszej szkoły wybrali się w wirtualną podróż do granic poznawalności wszechświata, gdzie piękno i harmonia mieszają się z monstrualnymi zjawiskami. Niezwykłe animacje oparte na najnowszych badaniach ukazują Ziemię jako drobinę zwieszoną w wielkowymiarowej przestrzeni, napotykając sztuczne satelity, planety, gwiazdy czy też galaktyki. Młodzież poszerzyła wiedzę o Makrokosmosie od Mezopotamii do najsłynniejszego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika.

Zwiedzając Toruń nie sposób ominąć kamienicę związaną z życiem najsłynniejszego torunianina Mikołaja Kopernika. Uczestnicy wycieczki mogli zwiedzić Muzeum Domu Mikołaja Kopernika prezentuje sylwetkę wielkiego astronoma i jego dokonania. Dziś jest to miejsce łączące najnowsze technologie multimedialne z historyczną tkanką zabytkowego domu średniowiecznego. Zwiedzający poszerzyli wiedzę z trzech tematów: nauka dawna i współczesna, życie codzienne rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim hanzeatyckim domostwie. Na gości czekała nowoczesna, multimedialna, interaktywna ekspozycja wykorzystująca najwspanialsze osiągnięcia współczesnego muzealnictwa: aplikację na smartfony, dzięki której zwiedzający mogli pogłębiać swoją wiedzę związaną z wystawą a także rozszerzoną rzeczywistość, kino 3D, hologramy czy projekcje wizualne. Jedną z nowości było udostępnienie zwiedzającym wyjątkowej, średniowiecznej więźby dachowej, na której rozgrywa się pokaz rozgwieżdżonego nieba, przypominający, że to właśnie tutaj po raz pierwszy młody Mikołaj skierował swe oczy ku gwiazdom. W kolejnych godzinach naszej wycieczki, jednego z najstarszych miast w Polsce, nasze kroki skierowaliśmy na Rynek Staromiejski. Zobaczyliśmy tutaj Centrum Kultury Dwór Artusa, Ratusz Staromiejski, pomnik Flisaka czy tez pomnik Mikołaja Kopernika. Następnie na ulicy Podmurnej mogliśmy podziwiać najstarszy spichlerz a dwa kroki dalej Krzywą Wieżę nie wyjeżdżając do Pizy. Usłyszeliśmy historie, które na pewno zapadną w pamięci każdego uczestnika wycieczki.

Gdy uczta dla oka i ducha się zakończyła, uczniowie mogli kupić pamiątki oraz zasmakować tradycyjnych wypieków, toruńskich pierników.

Zwiedzanie Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu- Dom Mikołaja Kopernika oraz Centrum Popularyzacji Kosmosu- Planetarium w Toruniu to  obowiązkowe punkty edukacyjne  zrealizowane w ramach programu ,,Podróże z klasą’’

Zadanie zawarte we wniosku i wszystkie zaplanowane punkty edukacyjne zostały w pełni zrealizowane.

Joanna Linowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *