Wycieczka Wrocław – Przesieka – Karpacz – Jelenia Góra – Wałbrzych

W dniach 7-11 października 2024r. grupa 43 uczniów naszego Liceum uczestniczyła w pięciodniowej wycieczce: Wrocław – Przesieka – Karpacz – Jelenia Góra – Wałbrzych, realizowanej w ramach przedsięwzięcia  MEN „Podróże z klasą”.  Celem przedsięwzięcia było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie uczniom poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Jednocześnie uczestnicy wycieczki mogli poszerzyć swoją wiedzę o zasadach ochrony środowiska naturalnego oraz o formach aktywnego wypoczynku i wzmocnić więzi koleżeńskie oraz kompetencje społeczne.                            

Przygodę z Dolnym Śląskiem rozpoczęliśmy od zwiedzania pięknej stolicy  regionu – Wrocławia. Mieliśmy możliwość zobaczyć najważniejsze zabytki i atrakcje miasta, które było Europejską Stolicą Kultury 2016.  Ważnym punktem było odwiedzenie Panoramy Racławickiej  – oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu. To wyjątkowe miejsce pozwala wyeksponować  cykloramiczny, gigantyczny obraz  namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka,  przedstawiający zwycięską bitwę pod Racławicami.  Wizyta w Panoramie Racławickiej była niecodzienną lekcji historii i sztuki.

Drugi dzień wycieczki spędziliśmy na wędrówce po najwyższym paśmie Sudetów – Karkonoszach. Zdobyliśmy najwyższy szczyt – Snieżkę i mieliśmy okazję podziwiać istnie baśniowy widok na polską i czeską stronę Sudetów. Zakończyliśmy ten dzień w Karpaczu, gdzie  w Multimedialnym Muzeum Karkonoszy „Machina Wszech Czasu” zabrała nas w fantastyczną wyprawę przez miliony lat dziejów Karkonoszy.

W trzecim dniu wycieczki  odwiedziliśmy Muzeum Ziemi JUNA  w Szklarskiej Porębie. Budynek Muzeum stoi na fundamentach starej strażnicy walońskiej. Wewnątrz można odkryć walońską historię tej krainy oraz zobaczyć mineralogiczne skarby, które skrywa ziemia. Mogliśmy podziwiać ponad 350 metrów kwadratowych wystawy prezentującej wyjątkowo barwną kolekcję minerałów. Poznaliśmy lokalne tradycje poszukiwaczy gór  i historię wydobycia minerałów na terenie Sudetów. Po zwiedzaniu muzeum, mieliśmy okazję bezpośrednio eksplorować wyjątkowe środowisko geograficzne okolic Szklarskiej Poręby: przepiękny taras widokowy (Złoty widok), niesamowitą granitową grupę skalną (Chybotek),  wodospady (Szklarka i Kamieńczyk).

Czwartego dnia odwiedziliśmy Cieplice – piękną, uzdrowiskową dzielnicę Jeleniej Góry. Zwiedziliśmy tam m.in. Muzeum Przyrodnicze. Niezwykle bogate zbiory muzeum, sięgają swą historią do kolekcji arystokratycznego rodu Schaffgotschów, gromadzonej od XVI wieku. Mogliśmy „oko w oko” spotkać się ze spreparowanymi okazami wielu egzotycznych gatunków, ptaków, ssaków, gadów, obejrzeć skamieniałości, a także barwną kolekcją motyli, owadów i grzybów. Jednym z najważniejszych atutów Muzeum Przyrodniczego jest to, iż zwierzęta i rośliny zaprezentowano według środowisk, w jakich żyją – w starannie przygotowanych ekspozycjach. Muzeum mieści się w budynku dawnego zakonu Cystersów, na ścianach którego zachowały się też oryginalne freski z 2 połowy XVII wieku.

W ostatnim dniu wycieczki zwiedzaliśmy górniczą stolicę Dolnego Śląska – Wałbrzych.  W Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia mieliśmy możliwość obserwować kotlinę Wałbrzyską z góry oraz udać się w fascynującą podróż pod ziemię. Obiekt ten to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, która mieści się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Zwiedzając to wyjątkowe miejsce, mogliśmy obejrzeć ogromną skalę kopalnianej infrastruktury oraz zobaczyć na czym polega restrukturyzacja przemysłu w praktyce.

Pięć dni na Dolnym Śląsku dostarczyło uczestnikom wyjazdu niezapomnianych przeżyć i pozwoliło lepiej poznać ten fascynujący region Polski. Cztery noce spędzone u podnóży Karkonoszy, w ośrodku pośród lasów i potoków górskich – to z pewnością wspomnienia, które pozostaną na wiele lat. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *