10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego zainicjowany został w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jako główne cele przyjęto upowszechnianie polityki zdrowia psychicznego oraz zwiększanie społecznej świadomości poprzez edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, a także wspieranie walki ze stygmatyzacją społeczną.

Każdego roku Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego wybiera do promowania nowy temat. Hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego to: Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowie psychiczne jako: „stan dobrego samopoczucia, w którym jednostka może realizować swój własny potencjał, radzić sobie z normalnymi stresami życia, pracować produktywnie i wnosić wkład w społeczność”. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) z kolei stwierdza, że „zdrowie psychiczne to dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Oznacza nie tylko brak chorób psychicznych, ale także poczucie własnej wartości i umiejętność czerpania radości z życia”.

Młodzież naszej szkoły na lekcjach z psychologiem szkolnym omówiła zagadnienia związane
ze zdrowiem psychicznym. Celem spotkań było uwrażliwienie uczniów na potrzebę dbania o zdrowie psychiczne. Podczas pracy zostały wymienione czynniki warunkujące oraz czynniki ryzyka zdrowia psychicznego. Poruszono kwestię wsparcia rówieśniczego i jego znaczenia w celu zapobiegania zachowaniom ryzykownym wśród nastolatków.