64. POKAZY Z FIZYKI

19 września w czwartek uczniowie klas: 1c, 2d, 2e, 3c i 3b wybrali się na pokazy z fizyki organizowane przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W tym roku w programie znalazły się zagadnienia:

FIZYKA DRUKU 3D – dr hab. Bożena Zgardzińska, dr Marek Gorgol

FIZYKA LUDZKIEGO CIAŁA – dr Andrzej Droździel, Piotr Mendel

PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ – dr hab. Zbigniew Surowiec, inż. Wojciech Kowalski

MECHANIKA – dr hab. Marcin Turek, dr Artur Wójtowicz

Prowadzący – jak zwykle – stanęli na wysokości zadania. Pokazali szerokie zastosowanie drukarek 3D w różnych dziedzinach życia. Omówili znaczenie ciśnienia w ludzkim organizmie. Ocenili objętość powietrza wydychanego z płuc i wdychanego do płuc jednego z ochotników. Określili zakres słyszalności dźwięków przez człowieka. Sprawdzili, w jaki sposób można uchronić się przed promieniowaniem. Przedstawili zasady działania maszyn prostych. To tylko niektóre doświadczenia zaprezentowane nam w tym dniu. Mamy nadzieję, że pokazy te były dobrym wstępem do nauki fizyki w bieżącym roku szkolnym.

Anna Gałązkiewicz

Krzysztof Górski