Warsztaty geograficzno – historyczne na zwoleńskim Rynku

We wtorek 23.05.2023 klasa III b o rozszerzonym nauczaniu geografii odbyła warsztaty geograficzno – historyczne na zwoleńskim Rynku. Do serca naszego miasta udaliśmy się z nauczycielami geografii p. Małgorzatą Senderowską i p. Bogdanem Bernatem. Naszym zadaniem było poznanie przeszłości i porównanie ze stanem dzisiejszym zmian układu przestrzennego centrum miasta oraz wyglądu jego zabudowy. Warsztaty polegały więc na połączeniu wiedzy z geografii z historią. Dzięki wprowadzeniu w zagadnienie przez pana Bernata, porównaniu przygotowanych planów średniowiecznego Zwolenia oraz tego z XVI – XVIII w., a także współczesnego układu przestrzennego w obrębie Rynku, mogliśmy zauważyć istotne różnice jakie wytworzyły się na przełomie stuleci. Inaczej wyglądała siatka ulic w centrum, a także w innym kierunku wiodły niektóre drogi wyjazdowe z miasta. Poznaliśmy historię wojen (zwłaszcza potop szwedzki i II wojna światowa), które doprowadziły do zniszczeń, a zatem zmian w zabudowie Rynku. Korzystając z bliskości Urzędu Miasta, delegacja dziewcząt udała się do instytucji celem uzyskania najświeższych danych dotyczących liczby mieszkańców miasta i gminy. Zadanie zostało wykonane perfekcyjnie, za co dziękujemy życzliwym pracownikom urzędu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij, że nie jesteś robotem ;) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Do wakacji pozostało: 16 Dni 10 Godzin 21 Minut 31 Sekund