TIK w naszej szkole

Przystąpiliśmy do programu „Aktywna tablica 2020-2024”

Od października 2020 r. realizowana jest kolejna edycja rządowego  programu „Aktywna tablica” na lata 2020-2024. Program finansowany jest w 80% ze środków budżetu państwa  i w 20% z wkładu własnego organów prowadzących szkołę.

Nasze Liceum w bieżącym roku szkolnym z sukcesem przystąpiło do tego Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024. Złożony przez szkołę wniosek został pozytywnie rozpatrzony i otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup pomocy dydaktycznych w kwocie 17 500 zł (w tym 14 000 zł to dotacja rządowa, a 3500 zł jest wkładem własnym Starostwa Powiatowego w Zwoleniu jako organu prowadzącego szkołę).  Ze środków tych zakupiono trzy tablice interaktywne, które wzbogaciły  wyposażenie pracowni: polonistycznej, biologicznej i geograficznej.

Tablice interaktywne pozwalają naszym nauczycielom prowadzić innowacyjne lekcje z wykorzystaniem najbardziej przyjaznych dla uczniów programów interaktywnych, gier i materiałów multimedialnych. Dzięki nim każdy nauczyciel ma możliwość organizowania dynamicznej lekcji, na której na tablicy nie tylko zapisze niezbędne informacje, ale i w szybki sposób zaprezentuje odpowiedni film lub zdjęcie oraz  dobierze ćwiczenia interaktywne, które utrwalą lub sprawdzą przerobiony materiał.

W naszej szkole nauczyciele coraz chętniej stosują różnorodne narzędzia TIK, które skutecznie wspierają proces dydaktyczny. Licealiści podczas takich zajęć wykazują większe zainteresowanie, bardziej skupiają się na omawianych czy prezentowanych zagadnieniach.  Dzięki stosowanym narzędziom TIK uczniowie nie są znudzeni, a wykorzystanie multimediów sprawia, że bardziej angażują się w lekcję. Stosowane przez nauczycieli narzędzia dają lepsze możliwości wykorzystywania nie tylko filmów czy programów multimedialnych, w tym multibooków, ale również wielu innych środków dydaktycznych w formatach cyfrowych, zgłębiających szczegółową problematykę danych zajęć. Dzięki możliwości archiwizowania treści zapisanych na tablicy, nauczyciele chętnie wykorzystują je również na zajęciach o charakterze powtórzeniowym.

Jesteśmy pewni, że podjęte działania w ramach Rządowego programu „Aktywna tablica”  pozytywnie wpłyną na podniesienie efektów kształcenia w naszej placówce. Zakupione tablice interaktywne przyczynią się do wzmocnienia kompetencji uczniów i nauczycieli  oraz sprawią, że lekcje będą jeszcze ciekawsze.