„ Na straży czystej Ziemi”.

W tym roku akcja sprzątania świata przebiegła  pod hasłem : „ Na straży  czystej  Ziemi”.

Nasza szkoła już od kilku lat czynnie bierze udział w tej akcji. Polega ona na wspólnym posprzątaniu terenu który nas otacza.

„ Czysta przestrzeń  to czysty umysł”

Przeciętny polak produkuje aż 355 kg śmieci rocznie  !! Zobaczmy ile śmieci wokół nas zostaje wyrzuconych na chodnik czy do rowu. Nie posprzątane, powoli rozkładają  się, utrudniając roslinności proces fotosyntezy. Mniej roślin = mniej tlenu, bez którego nieprzeżyjemy. Natomiast np. spalanie odpadów przyczynia się do zmian klimatycznych i efektów cieplarnianych.Utrudniają one normalne funkcjonowanie,a zwierzętom rujnują życie…

„Efekt znikajacego plastiku”. Ponad 70% plastikowych śmieci, które trafiają do ocenów, po pewnym czasie znika. Naukowcy twierdzą, że koralowce prawdopodobnie magazynują mikroplastik tak samo, jak drzewa dwutleneg wegla. Pokazuje to, że problem  zaśmiecenia  dotyczy także mórz i oceanów, a nie tylko lądów.

Jest jeszcze znacznie więcej  przykładów czynności dziejących się w kółko, które bardzo źle wpływają na nasze zdrowie i klimat. Dlatego pamiętajmy o zachowaniu czystości wokół nas i segregowaniu śmieci. Śmiecąc szkodzimy nie tylko sobie, ale także naszym bliskim i zwierzętom. Taka akcja jest jak najbardziej potrzebna. Pokazuje, że śmieci są problemem  życia codziennego,  z którym trzeba ostro  i bezlitośnie walczyć.

Bądźmy strażnikami czystości naszej Ziemi !