ROZPOCZYNAMY AKCJĘ SZLACHETNA PACZKA

To kolejny rok, kiedy przyłączamy się do akcji Szlachetna Paczka. Liczymy na to, że w tak trudnym czasie nie zapomnicie o potrzebujących.

Tym razem organizujemy pomoc dla 74-letniej Pani Janiny, która zmaga się z chorobą i samotnością.

Poniżej zamieszczamy krótkie informacje o rodzinie i jej potrzebach.

Jak można pomóc?

Od 16.11 do 10.12 możecie przynosić dary do sali nr 18.

Zachęcamy do zorganizowania zbiórki w klasie lub wśród  rodziny czy znajomych.

Liczymy na Waszą pomoc!

Historia Rodziny

Pani Janina mieszka sama w bloku, a jej codziennym towarzyszem jest kot. Kobieta od kilku lat zmaga się z chorobami przewlekłymi m.in. cukrzycą. Dodatkowo, od kiedy przeszła na emeryturę i nie pracuje, pogorszyła się jej sytuacja finansowa. Zaczęła odczuwać skutki starości takie jak pogorszenie wzroku, czy chwilowe zaniki pamięci. Na to wszystko nałożyły się problemy rodzinne. Kilka lat po ślubie okazało się, że jej mąż ma problemy z alkoholem. To doprowadziło do jego nagłej śmierci. Kobieta została sama z czwórką dzieci. Trzema córkami i synem. Niestety w wieku 17 lat w wypadku samochodowym zginął syn pani Janiny. Córki rozpoczęły dorosłe życie. Najmłodsza mieszka za granicą. Starsze założyły rodziny w Polsce. Córki pomagały mamie. Niestety mąż jednej z nich zmarł nagle w wyniku choroby osierocając 2 dzieci, a kilka lat temu zginął w wypadku samochodowym mąż drugiej córki. Z powodu tych sytuacji seniorka ma świadomość, że nie może od córek oczekiwać ciągłej pomocy. To wszystko złożyło się na to, że u seniorki rok temu stwierdzono depresję. Obecnie utrzymuje się jedynie z emerytury w wysokości 1303 zł. Po odliczeniu opłat i wydatków na leki w łącznej kwocie 879 zł miesięcznie pozostaje kobiecie zaledwie 424 zł. Seniorka stara się odłożyć pieniądze na rehabilitację. Niestety, cały czas pojawiają się nowe wydatki, z którymi nie zawsze jest w stanie sobie poradzić.

Piękno Rodziny

Pani Janina postanowiła się nie poddawać. Leczy się na depresję, dzięki czemu znalazła w sobie siłę do zapisania się do miejscowego klubu seniora. Wieczorami i przez weekend odpoczywa w domu i bawi się z kotem. Opieka nad nim jest dla niej formą terapii. Kiedyś seniorka dużo szyła na maszynie, ale również robiła na drutach. Dzisiaj słaby wzrok uniemożliwia jej szycie. Bardzo lubi śpiewać. Pozostał jej zmysł artystyczny, który wykorzystuje na zajęciach plastycznych w klubie seniora. Kocha swoje dzieci i wnuki, chciałaby być zdrowa, by móc spędzić z nimi jak najwięcej czasu i pomóc córkom w ich trudnych sytuacjach.

Potrzeby Pani Janiny

Żywność trwała:

Herbata

Kawa rozpuszczalna

Ryż

Kasza

Mąka

Cukier

Olej

Konserwy rybne

Owoce i warzywa w puszkach

Makaron

Środki czystości

Mydło / żel myjący

Szampon

Szczoteczka do zębów

Pasta do zębów (delikatna)

Podpaski/tampony

Płyn do płukania

Proszek do prania

Płyn do mycia naczyń

Płyny czyszczące

Odzież

Rozpinany ciepły sweter, rozmiar 48

Cienkie rękawiczki , rozmiar L

Obuwie

Kapcie , rozmiar: 37,  najlepiej z odkrytą piętą ze względu na problemy z kręgosłupem.

Wyposażenie mieszkania

Termofor

Uwagi: Pani Janina bardzo często marznie. Najbardziej odczuwa zimno w nocy mimo kołdry oraz koca. Termofor w tym wypadku bardzo pomoże kobiecie.

Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego

Komoda – ciemna z głębszymi szufladami. Pani Janina chciałaby zadbać o zastawę stołową. Niestety, w chwili obecnej nie ma gdzie jej chować aby jej nie zniszczyć. Mała sofa -małe fotele stojące przy ławie są zniszczone. W domu pani Janiny są już kilkanaście lat i zajmują dużo miejsca. Praktyczniejszym rozwiązaniem będzie sofa na której zakup nie może pozwolić sobie pani Janina.

Inne potrzeby materialne

Jedzenie dla kota

Uwagi: Opieka nad kotem stanowi dla pani Janiny formę terapii w walce z depresją.

Szczególne upominki

Krem 70+