27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Auschwitz – niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi.

W historii ludzkości wiele było wydarzeń, o których chcielibyśmy zapomnieć. Niektóre jednak wywarły na życie ludzkie tak ogromny wpływ, że będą pamiętane do końca świata. Jednym z nich jest Holokaust. Powiedzenie, iż „czas leczy rany”, jest w tym wypadku nieaktualne. Trudno uzmysłowić sobie liczbę Żydów, którzy stracili życie za to, że się w ogóle urodzili.

Holokaust oznacza ofiarę całopalną. Odnosił się do  masowych mordów ludności żydowskiej podczas II wojny światowej. Niemcy nie mieli litości dla narodu żydowskiego. Mordowano wszystkich bez względu na wiek, płeć pochodzenie czy wyznanie religijne. Nie sposób wymienić wszystkich zbrodni, jakich dopuszczono się podczas eksterminacji Żydów.

Niemcy wybrali tereny polskie na miejsce eksterminacji Żydów. Polacy wbrew swojej woli stali się codziennymi świadkami tamtych wydarzeń. Nasi rodacy, widząc tyle nieszczęść, przyjmowali postawę obronną wobec Żydów. Chowano ich w domach i piwnicach. Jedzenie przynoszono o zmroku, aby nie zostać zauważonym przez Niemców.Za  pomoc Żydom groziła kara śmierci.

Nie wolno nam zapominać o straszliwych krzywdach, jakie działy się na naszych ziemiach.
Z wielu źródeł możemy dowiedzieć się o tej tragedii.

Zachęcam Was do obejrzenia filmu Historia Kowalskich:

Film opowiada o Polakach zamordowanych za udzielanie pomocy swym sąsiadom – Żydom. Temat filmu odnosi się do mordu dokonanego na ludności cywilnej przez niemieckie oddziały żandarmerii dnia 6 grudnia 1942 roku w miejscowości Stary Ciepielów i Rekówka, znajdujących się w sąsiadującym powiecie Lipskim. Tego dnia spalono żywcem 34 osoby, wśród nich Adama i Bronisławę Kowalskich wraz z ich pięciorgiem dzieci. Konstrukcja filmu oparta jest na relacjach naocznych świadków tej tragedii, członków rodzin kolejnych pokoleń zamordowanych, relacjach osób badających tło mordu, a także fabularnej inscenizacji wydarzeń z tamtych dni, w szczególności sceny mordu dokonanego na rodzinach Kowalskich, Kosiorów, Obuchiewiczów i Skoczylasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij, że nie jesteś robotem ;) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Do matury pozostało: 16 Dni 12 Godzin 45 Minut 25 Sekund