NOWOCZESNY SPRZĘT KOMPUTEROWY DLA ZWOLEŃSKIEGO LICEUM

Samorząd powiatu zwoleńskiego w partnerstwie z samorządem województwa mazowieckiego oraz 214 samorządami z terenu województwa mazowieckiego, realizuje projekt pod nazwą „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”. W jego ramach do Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu trafił nowoczesny sprzęt komputerowy o wartości bisko 100 tysięcy złotych. Będą też kolejne zakupy w tym zakresie, a nauczyciele i uczniowie wezmą udział w szkoleniach przygotowujących do wykorzystania nowoczesnych technologii.

Pierwszy sprzęt już przekazany

20 listopada przedstawiciele samorządu powiatu zwoleńskiego, starosta zwoleński Stefan Bernaciak oraz wicestarosta Waldemar Urbański przekazali na ręce dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu Bożeny Baryły nowoczesny sprzęt komputerowy. Urządzenia zostały pozyskane w ramach współpracy z samorządem województwa mazowieckiego i wspólnej realizacji projektu przystosowującego placówki do zdalnego nauczania.

– W dobie pandemii szkoły stanęły przed ogromnym wyzwaniem nauczania zdalnego. Jako organ prowadzący dwie placówki edukacyjne na tym terenie dokładamy wszelkich starań, aby im to zadanie ułatwić. W tym celu w lipcu tego roku zawarliśmy umowę partnerską z samorządem województwa mazowieckiego, który realizuje projekt przygotowujący nauczycieli i uczniów do efektywnego nauczania zdalnego, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W jego ramach do zwoleńskiego liceum już trafił pierwszy sprzęt wraz z oprogramowaniem i co ważne, będą zakupione kolejne urządzenia. Odbędą się także szkolenia dla nauczycieli i uczniów z interaktywnego nauczania, które pokażą im, jak korzystać z Platformy Microsoft, tak aby nauka odbywała się na jak najwyższym poziomie – powiedział starosta zwoleński Stefan Bernaciak.

Na zdjęciu (od lewej): wicestarosta Waldemar Urbański,  wicedyrektor Magdalena Maciejczyk,dyrektor Bożena Baryła, starosta zwoleński Stefan Bernaciak

Na zdjęciu (od lewej): wicestarosta Waldemar Urbański,  wicedyrektor Magdalena Maciejczyk,dyrektor Bożena Baryła, starosta zwoleński Stefan Bernaciak

Do zwoleńskiego liceum w ramach projektu trafiło już 8 zestawów komputerowych HP, 13 sztuk laptopów Dell i 12 tabletów Lenovo. Szkoła otrzymała także oprogramowanie Corttinth 3D wspierające naukę zdalną. Warto dodać, że aplikacja Corinth 3D jest zbiorem interaktywnych modeli pomocy dydaktycznych 3D, uzupełnionych o zdjęcia, filmy i komentarze. Składa się ona z ośmiu modułów, tak zwanych bibliotek dotyczących: biologii człowieka, biologii zwierząt, biologii roślin, chemii, fizyki i astronomii, geografii, matematyki, paleontologii i kultury. Wartość urządzeń to 96 tysięcy 614 złotych. Zakup sprzętu w całości został sfinansowany ze środków unijnych i środków województwa mazowieckiego.

Będą kolejne urządzenia multimedialne

Zwoleńskie liceum jeszcze z początkiem grudnia otrzyma kolejne wsparcie w ramach projektu. Zakupione zostanie: 13 sztuk drukarek laserowych Oki, urządzenie wielofunkcyjne Lexmark, interaktywny monitor Returnstar i projektor multimedialny Optoma.

– Przekazany sprzęt będzie wykorzystywany do nauki zdalnej. Natomiast po powrocie uczniów do szkół z pewnością będzie wspaniałym narzędziem do urozmaicenia zajęć dydaktycznych. Pozwoli nauczycielom przekazywać wiedzę w bardziej przystępny i ciekawy sposób, a uczniom ułatwi jej przyswajanie – powiedział wicestarosta Waldemar Urbański.

Projekt „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa X „Edukacja dla rozwoju regionu” Działanie 10.1 Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży, Poddziałanie 10.1.1 Edukacja ogólna. Jego liderem jest województwo mazowieckie, a jednym z partnerów powiat zwoleński.

Mirosława Gregorczyk