Jak sobie radzić ze stresem w czasie epidemii?

1. Nie czytaj i nie słuchaj bez przerwy informacji na temat pandemii – nasila to Twój niepokój.
  2. Stosuj się do zarządzeń władz, nie wychodź z domu bez ważnej konieczności- zmniejszasz ryzyko zakażenia siebie i innych.
  3. Ćwicz regularnie, zadbaj o sen i regularne, zdrowe posiłki , pij dużo płynów, ale unikaj energy drinków i kawy.
  4. Utrzymuj relacje z innymi (poprzez media społecznościowe, wideokonferencje, pocztę e-mail).
  5. Porozmawiaj z kimś o tym, co Cię martwi lub niepokoi (z przyjacielem, rodzicem, pedagogiem szkolnym, lub skorzystaj z bezpłatnych infolinii).
  6. W miarę możliwości postaraj się podtrzymywać dotychczasowy porządek dnia, lub ułóż nowy plan dnia, uwzględniając czas na naukę i wypoczynek .
  7. Zwróć uwagę na własne potrzeby i uczucia.
  8. Zadbaj o relaks – ćwiczenia relaksacyjne możesz znaleźć na stronie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu.
  9. Zrób coś, co Ci sprawi przyjemność – posłuchaj ulubionej muzyki, przytul kota,…
  10. Pamiętaj! Lekarze stale pracują nad opracowaniem skutecznych form pomocy! Epidemia minie!

Psycholog z PPP w Zwoleniu i Pedagog szkolny