Hasło tegorocznej akademii to: ” Czy warto uczyć się historii?” Jak sądzicie? Jako osoba nieco starszego pokolenia niż Wy, kształcona i wychowana metodami tradycyjnymi zwykle używam internetu do nieco innych celów niż rozrywka i tracenie czasu, w ciągu minuty bez problemu znalazłem garść cytatów w odpowiedzi na powyższe pytanie. Poczytajcie bo naprawdę warto 😉

„Historia uczy nas przeszłości, byśmy mogli udoskonalać naszą przyszłość.”

„Zdobywanie wiedzy jest wartością samą w sobie. Nauka o przeszłości daje nam możliwość innego, wyjątkowego spojrzenia na czasy w których żyjemy, umożliwia nam jakby spojrzenie z perspektywy czasu na teraźniejszość.”

„Poznawanie historii ludzkości pozwala także na poznanie zachowań i emocji towarzyszących ludziom na przestrzeni wieków. Znajomość naszej przeszłości daje ponadto możliwość wyciągnięcia wniosków i „nauki na błędach”, co z kolei może ustrzec nas przed popełnianiem własnych. Warto również podkreślić, że znajomość historii sprawia, że mamy większą świadomość ale także uczy pokory.”

„Historia jak każda nauka rozszerza horyzonty. Dzięki niej, jesteśmy w stanie ustosunkować się do dnia dzisiejszego, pozwala z jednej strony krytycznie spojrzeć na rzeczywistość, a z drugiej strony docenić to co mamy.

„Hegel powiedział że „historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła”, mając na myśli nieustanne popełnianie tych samych błędów przez ludzi. Jest w tym dużo prawdy, jednak sądzę, że właściwe zrozumienie przeszłości jest w stanie uchronić nas przed przynajmniej niektórymi tragediami ich przodków.”

„Historia jest jak droga do domu, niby monotonna i nudna ale bez jej znajomości to się nigdzie nie trafi.”

„Należy pamiętać, że historia jest nie tylko tym, co wydarzyło się 2000 lat temu. Do przeszłości należy także dzień wczorajszy. Jest to dziedzina nauki na tyle szeroka, że każdy może znaleźć w niej coś interesującego dla siebie. Poświęćcie historii chociażby 15 minut dziennie ze swojego życia, a zobaczycie, że w przyszłości podziękujecie za prezent, który sami sobie sprawiliście.”

J.A.