W dniu 18 kwietnia 2018 roku odbyła się wycieczka do Krakowa i Oświęcimia, w której wzięli udział uczniowie czterech klas naszego liceum.  Jej celem była wystawa o ludzkim ciele „Body Worlds Vital” oraz  Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.  Zaplanowany był także krótki spacer po krakowskiej starówce.

Przygoda rozpoczęła się o godzinie 6:00 na zwoleńskim dworcu PKS, gdzie zaplanowane było miejsce zbiórki. Młodzież przybyła aż 15 minut przed odjazdem autokaru. Po czterech godzinach wesołej podróży, przebiegającej w miłej atmosferze, uczniowie dojechali do Bonarka City Center, gdzie mieściła się wystawa „Body Worlds Vital”. Dzięki uprzejmej pani przewodnik – studentce medycyny – grupa dowiedziała się wielu interesujących faktów na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu. Ogromnym atutem tej wystawy jest to, że wszystkie eksponaty na niej przedstawione są w pełni prawdziwe tzn. do jej stworzenia wykorzystane zostały autentyczne, ludzkie ciała. Zbiór liczył sobie kilkadziesiąt najróżniejszych fragmentów organizmu człowieka. Ponadto prezentacja urozmaicona była licznymi, ściennymi cytatami traktującymi o życiu i przemijaniu. Po tej niezwykle pouczającej lekcji biologii, młodzież udała się na krakowskie Stare Miasto, w celu zaspokojenia głodu oraz zwiedzenia tamtejszych zabytków,  m.in. Wawelu oraz Sukiennic.

Następnie autokar skierował swe koła przednie w kierunku Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wszyscy uczestnicy zachowywali należyty szacunek wobec miejsca kaźni milionów niewinnych ludzi różnych narodowości, wyznań i kultur. Przejście ogromnego obszaru obozu zajęło ponad 3 godziny, w trakcie których pani przewodnik raczyła młodzież licznymi historiami na temat życia w obozie. Niezwykle wymowne były także fotografie ukazujące dramat tamtych dni oraz pozostałości po ofiarach tego krwawego miejsca w postaci przedmiotów codziennego użytku. Jedna z uczestniczek tej wycieczki, zapytana o wrażenia przyznała, że wszystko, co tu zobaczyła było bardzo poruszające i pomogło jej lepiej zrozumieć tragiczny los bezbronnych osób, które trafiły do tej strasznej placówki. Po opuszczeniu Muzeum uczniowie wsiedli do autokaru, który radośnie pomknął w kierunku domu, zostawiając obóz zagłady daleko w tyle.

Wszyscy zgodnie przyznali, że był to udany dzień. Młodzież dowiedziała się wielu interesujących rzeczy i to zarówno na temat biologii, jak i historii i nie może się doczekać kolejnej tak owocnej wycieczki, przynoszącej niezmierzone pokłady wiedzy.

Kacper Pacocha & Mikołaj Genca