Dnia 11 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbyła się powiatowa debata ,,Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga.” Wszystko zaczęło się o godzinie 10:00. Pani Dyrektor – Bożena Baryła przywitała przybyłe osoby. Następnie w imieniu młodzieży debatę rozpoczęli nasi uczniowie- Aleksandra Gębka i Jakub Grandos z klasy II c, którzy prowadzili całe wydarzenie. Zanim zaczęliśmy wystąpili Ada Kręglicka, Magdalena Pietrzyk, Julia Pietruszka, Zofia Grandos, Roksana Molenda, Jan Włodarski, Igor Drobek oraz Krzysztof Jędraszek w pantominie pt. ,, Jezus żyje!”. W pierwszej części spotkania wypowiadali się nasi goście odpowiadając na pytania przygotowane przez naszych uczniów. Słuchaliśmy bardzo ciekawych wypowiedzi przedstawicieli Policji, Sądu, KARANu, Sanepidu i Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Dowiedzieliśmy się między innymi jak ciężko wyjść z nałogu, jak wygląda taka droga i jakie konsekwencje prawne niesie za sobą posiadanie narkotyków czy dopalaczy. W drugiej części spotkania nasi uczniowie przedstawili alternatywę – zamiast środków odurzających – oddanie się pasji. Swój lepszy wybór przedstawili nam:

– Weronika Życka z klasy II c  i Bartosz Ziółkowski z klasy I a, którzy wybrali fotografię, jako sposób spędzania wolnego czasu. Mogliśmy podziwiać ich piękne zdjęcia.

– Nikol Wieczerzyńska z klasy I b kocha jazdę konną. Na tym spotkaniu opowiedziała nam o tych cudownych stworzeniach oraz zaprezentowała jak wyglądają stroje do jazdy konnej.

– Adam Suwała z klasy II c i Bartosz Wieczorek z klasy II a to pasjonaci karate. Adam z zapałem opowiadał o swoich hobby i zaprezentował umiejętności jakimi dysponuje.

– Daria Wątorska, Patrycja Cywka, Aleksandra Zając z klasy I b, Julia Markowska, Zuzanna Żuchowska, Julia Binięda z klasy I c to dziewczęta, które kochają taniec, dlatego zaprezentowały nam układ do piosenki pod tytułem  ,,Runaround Sue”.

– Klaudia Majewska, Klaudia Kuciara i Martyna Chmurzyńska z klasy II c, Michał Pożoga z klasy II b, Bartosz  Wieczorek z klasy II a wykonali rockowy utwór z repertuaru Iry ,,Powtarzaj to!”. Ten występ był dla nas i dla samych wykonawców zagadką… Nikt nie wiedział czy oni dadzą radę. Przed występem razem zaśpiewali i zagrali tylko raz! A na występie i tak zaprezentowali się wyśmienicie!

– Dominik Wątorski, Wojciech Imański, Radosław Suwała, Nikol Wieczerzyńska, Katarzyna Kuklińska, Kinga Czerniak, Oliwia Dubil, Zuzanna Domagała, Aleksandra Marszałek i Mateusz Maraszkiewicz to miłośnicy instrumentów dętych. Członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwoleń działającej przy Domu Kultury. Uświetnili naszą debatę prezentując swoje umiejętności muzyczne i taneczne. J

Tę część debaty zamknęła Julia Markowska, która zaśpiewała piosenkę z repertuaru Edyty Geppert ,,Och życie, kocham Cię nad życie!”.

Uczestnicy mogli także podziwiać ,,Sztukę z odzysku”, czyli rzeczy wykonane przez uczniów naszej szkoły z materiałów przeznaczonych do wyrzucenia, którym nadali im nowe życie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania, a w szczególności osobom, które były zaangażowane w przygotowanie tego dnia, zarówno wszystkim przybyłym gościom, nauczycielom jak i uczniom! Bez Was nic by się nie udało!