VII edycja konkursu „Szkoła przyjazna Honorowemu Krwiodawstwu”

VII edycja konkursu

„Szkoła przyjazna Honorowemu Krwiodawstwu”

AKCJE POBORU KRWI

W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

L.p

Kolejność ekip

Dzień

Miesiąc / rok

pierwsza

11 (środa)

Październik /2017

druga

30 (wtorek)

Styczeń / 2018

trzecia

11 (środa)

Kwiecień /2018

Oddawanie krwi jest szlachetnym, bezinteresownym działaniem na rzecz ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka. Oddanie cząstki samego siebie ludziom potrzebującym pomocy jest symbolem wrażliwości na ludzkie cierpienie. W obliczu zagrożenia życia każda kropla krwi ma wielkie znaczenie. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu

11 października (środa)  młodzież naszej szkoły  będzie kolejny już raz przystępować do akcji krwiodawstwa.

Wymagania w stosunku do chętnych do oddania krwi:

•  ukończone 18 lat,
  • waga co najmniej 50 kg,
  • pełne zdrowie (żadnych zaziębień i infekcji w ostatnim tygodniu), osoby wcześniej chore na żółtaczkę WZW nie mogą być dawcami.

w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)

• być wyspanym
  • spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
  • wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe.
  • Nie palić !!!
  • nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu!!!

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku!!!
W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5 – 6 l. krwi. Częstotliwość, rodzaj i objętość donacji ustala lekarz kierując się ogólnym stanem zdrowia dawcy.

Zapraszamy uczniów i absolwentów naszej szkoły.